Baśniowy Kraków
Nie ma chyba drugiego takiego miasta: równie urokliwego, z tyloma śladami historii, z miejscami, które ciekawią ludzi w każdym wieku. A zimą? Jest magiczny.
Droga Królewska dla miłośników historii
Jej nazwa odnosi się do czasów, gdy przemierzały ją, kierujące się na Wawel, orszaki królewskie. Teraz też warto się nią przespacerować, by poczuć niezwykłą atmosferę dawnej stolicy Polski.
Trasę najlepiej rozpocząć od pl. Jana Matejki, a potem przejść się wokół Barbakanu Krakowskiego (to pozostałość dawnych fortyfikacji), samego „Rondla” zimą jednak nie zwiedzimy. Przez Bramę Florian skąd dojdziemy do ulicy Floriańskiej, uważanej za jedną z najważniejszych ulic w Krakowie (jako jedna z pierwszych została wybrukowana), Otaczają ją przepiękne kamienice, a każda ma swoją historię. Jedną z nich zajmuje hotel „Pod Różą” (najstarszy w Krakowie). W innej urodził się i zmarł Jan Matejko. Mieści się tam teraz muzeum artysty, pełne pamiątek po nim, jego rysunków. W innej z kamienic jest Muzeum Farmacji. Niewiele istnieje takich na świecie. Na Floriańskiej jest też Jama Michalika – kultowe miejsce spotkań krakowskiej cyganerii.
Znajdziemy się za chwilę na Rynku Głównym – z bazyliką Mariacką (i słynnym ołtarzem Wita Stwosza), z Sukiennicami (z jedną z największych wystaw XIX w. polskiego malarstwa i rzeźby). Tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku zbierają się twórcy szopek, którzy prezentują swoje prace biorące udział w Konkursie Szopek Krakowskich.
Wprost z Rynku warto przejść na ul. Grodzką – jedną z najstarszych w Krakowie. Wzdłuż niej ciągną się kamienice ze sklepami I restauracjami. Po drodze można obejrzeć gotyckie kompleksy klasztorne z kościołami: deminikanów i franciszkanów (są tu m.in. witraże wykonane według projektu Stanisława Wyspiańskiego). Dalej – zabytkowe kościoły: św. Piotra i Pawła (z grobem Piotra Skargi) oraz św. Andrzeja. Warto jeszcze z Grodzkiej pójść na chwilę na malowniczą ulicę Kanoniczą, naprawdę zachwycającą (i obejrzeć min. Pałac Biskupa Erazma.
Potem zostaje nam już tylko Wawel – wspaniała rezydencja polskich królów. Trudno nie zobaczyć jej choć raz w Życiu. Katedra Wawelska kryje nekropolię władców i wielkich Polaków. Sam zamek, jego komnaty, wyposażenie olśniewają. No i jest jeszcze Jama, w której podobno żył Smok.
Nowoczesne muzea dla dorosłych i dla dzieci
Kraków ma też inną, bardziej nowoczesną twarz. Jest tu mnóstwo ciekawych miejsc, które zaskakują i zadziwiają innym podejściem do zwiedzania czy po prostu poznawania świata.
Rynek Podziemny – między Sukiennicami a Kościołem Mariackim, kilka metrów pod ziemią jest szlak turystyczny, który przedstawia dzieje miasta. Zwiedzaniu średniowiecznego grodu towarzyszy gwar przekupek, urozmaicają je multimedialne ekrany, makiety oraz projekcje filmów.
Fabryka Emalia Oskara Schindlera przenosi nas natomiast do Krakowa z czasów okupacji. Jej właściciel (to o nim nakręcił głośny film Steven Spielberg) uratował od zagłady ponad tysiąc osób. Dzięki specjalnej wystawie w dawnym budynku administracyjnym fabryki stajemy się tego świadkami (np. z okien tramwaju widzimy film z życia miasta, wchodzimy do getta, do ciasnych mieszkań). To zostaje w pamięci…
HistoryLand to z kolei interaktywna wystawa, która jest pomysłem na przybliżenie przeszłości dzieciom. Ten miniaturowy świat ulokowany został w samym sercu Krakowa, w budynku starego dworca PKP. Ustawiono tu makiety ilustrujące ważne wydarzenia i polskie zabytki zbudowane z… ponad miliona klocków LEGO.
Pracownia I Muzeum Witrażu jest gratką dla osób, które chcą się dowiedzieć, jak powstawały słynne krakowskie szklane dzieła. Muzeum połączone jest z pracownią, która działa od 1902 roku (najstarszą w Polsce) – można tu obserwować artystów przy pracy. Muzeum Iluzji – znajduje się tu wiele zadziwiających eksponatów, które oszukują zmysły, intrygują. Świetnie bawią się tu i dorośli, i dzieci.
Klimatyczne miejsce dla spacerowiczów i nie tylko
Miasto ma wiele innych atrakcji do zaoferowania. I zwyczajnie jest piękne, zwłaszcza jesienią i zimą, zwłaszcza nocą.
Kładka Ojca Bematka łączy Kazimierz, modną artystyczną część Krakowa (znajdującą się w miejscu dawnej dzielnicy żydowskiej) i Podgórze. Na Kazimierzu są galerie, butiki, klimatyczne knajpki i przytulne alejki. Tętni on życiem, pełno w nim także zabytków historii. Podgórski Rynek zachęca zaś do odwiedzenia w okresie przedświątecznym, odbywają się tu np. Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych (30 listopada i 1 grudnia) – kiermasze, warsztaty, koncerty, jest i karuzela.
Wycieczki na kopce pomogą zaś spojrzeć na miasto z góry – z Kopca Kościuszki rozciąga się widok na dawne i współczesne. Ale warto wspiąć się też na Kopiec Kraka – Muzeum Podgórza organizuje tam nocne spacery (jeden pod koniec listopada).