Małopolskie zabytki: klasztor w Staniątkach
Nie brak na terenie Małopolski miejsc, które warto odwiedzić oraz zabytków sakralnych, które mogą oczarować każdego. Jednym z tych obiektów, które warto odwiedzić w trakcie wycieczki w rejonie Krakowa, jest opactwo w Staniątkach.
Opactwo w Staniątkach – skarb województwa małopolskiego
Jakie atrakcje czekają tu na gości? Dlaczego ten zabytek sakralny jest miejscem tak chętnie odwiedzanym nie tylko przez wiernych, ale i przez tych, których fascynuje historia?
Klasztor w Staniątkach bez wątpienia będzie ciekawym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii. Dlaczego? Wyjaśnienie jest proste – to najstarszy klasztor Benedyktynek w Polsce, który może się pochwalić historią sięgającą początków XIII stulecia. Klemens Jaksa Gryfita, fundator opactwa, wyposażył klasztor głównie z myślą o swej córce – Wizennie. W okresie średniowiecza klasztor ten mógł się pochwalić sporym majątkiem ziemskim oraz prawem do prowadzenia przyklasztornej szkoły.
W swej długiej historii opactwo w Staniątkach przechodziło wiele trudnych chwili. W jego dziejach nie brakowało też okresów pomyślnych, kiedy to klasztor rozwijał się i mógł się pochwalić sporą grupą mniszek. Dobrym okresem w dziejach opactwa okazał się m. in. wiek XVII, kiedy to w klasztornych murach przebywało około 50 sióstr. Warto tu podkreślić, że w okresie zaborów klasztor ten nie tylko mógł prowadzić swą działalność, ale też uniknął wielu ograniczeń, takich jak ograniczenie liczebności. Dziś klasztor ten jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Małopolska, a wizyta na terenie tego opactwa dla każdego może się okazać ciekawym doświadczeniem.
Klasztor w Staniątkach to wspaniały zabytek, który warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Ciekawa architektura, fascynująca historia oraz niezwykła atmosfera tego miejsca to czynniki, dzięki którym turyści chętnie zaglądają tu w trakcie swych wypraw po terenie Małopolski.
O wielu innych ciekawych miejscach z województwa małopolskiego przeczytasz na Region24.pl – zapraszamy