Wrocław dla ciekawych: Ostrów Tumski
Najstarsza część Wrocławia kusi wyjątkową atmosferą oraz cennymi zabytkami. Co warto wiedzieć na temat Ostrowa Tumskiego? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w czasie historycznej wycieczki po stolicy Dolnego Śląska?
Z kart historii
Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Kiedy zaczęło się tu rozwijać osadnictwo? Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że już w okresie wczesnego średniowiecza istniała tu osada Ślężan. W 1000 roku Ostrów Tumski stał się siedzibą biskupstwa. Od tej pory aż do XIX wieku ta część miasta była ściśle związana z kościołem i kościelnymi instytucjami. Do dziś Ostrów Tumski ma typowo kościelny charakter, a w jego panoramie wyróżniają się kościelne wieże. warto też pamiętać, że jeszcze w początkach XIX wieku Ostrów był wyspą. Dopiero w 1824 roku zasypano jedną z odnóg Odry, łącząc tym samym Ostrów ze stałym lądem.
Choć w czasie II wojny światowej zabytki znajdujące się w tej części Wrocławia zostały w znacznym stopniu zniszczone, udało się je starannie zrekonstruować. Dzięki temu do dziś w tym miejscu panuje wyjątkowa atmosfera, a spacer po terenie Ostrowa Tumskiego przypomina niezwykłą podróż w czasie. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?
Ostrów Tumski i jego najcenniejsze zabytki
Ostrów Tumski znany jest z licznych kościołów, Ogrodu Botanicznego i pięknych kamienic. Jakim zabytkom warto się uważniej przyjrzeć w tym miejscu? Archikatedra Jana Chrzciciela bez wątpienia jest jednym z najważniejszych zabytków na terenie nie tylko Wrocławia, ale i całego Dolnego Śląska. Drugą świątynią, która zasługuje na szczególne wyróżnienie, jest kościół Świętego Krzyża. Składa się on z kościoła górnego i dolnego, co wiąże się z pewnym wydarzeniem z czasów jego budowy.
Pierwotnie patronem kościoła miał być św. Bartłomiej – patron śląskich Piastów. W czasie budowy znaleziono jednak fragment drzewa, który swym kształtem przypominał krzyż. Znalezisko to sprawiło, że pojawił się pomysł, by nowy kościół miał wezwanie Świętego Krzyża. Stworzenie dwóch kościołów pod dwoma wezwaniami stało się kompromisowym rozwiązaniem, które zresztą obowiązuje do dziś. Cenną pamiątką z czasów średniowiecza jest też niewielki kościół Św. Marcina, który powstał w miejscu dawnego zamku.
Przepiękne zabytki i atrakcje Wrocławia opisuje też wroclawinfo.pl.
Niewielkimi rozmiarami oraz długa historią może się też pochwalić kościół św. Idziego – najstarszy zachowany do dziś zabytek na terenie Ostrowa Tumskiego. Dla miłośników sztuki sakralnej miejscem godnym zwiedzenia będzie też Muzeum Archidiecezjalne. To wyjątkowa placówka, mogąca się pochwalić cennymi zbiorami. W zbiorach tego muzeum znajduje się m. in. słynna Księga Henrykowska oraz obraz „Madonna pod Jodłami” pędzla Łukasza Cranacha Starszego. Gazowe latarnie, Most Tumski, zwany również Mostem Zakochanych – oto kolejne atrakcje, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę w czasie spaceru po Ostrowie Tumskim.
Wrocław to wspaniałe miasto, które każdego z nas może oczarować swym charakterem. Wycieczki po jego terenie są z jednej strony wyjątkową lekcją historii, z drugiej – przygodą, która na długo pozostaje w pamięci. Fakt, że tanie kwatery na terenie tego miasta można znaleźć bez większych problemów sprawia, że każdy z nas może zatrzymać się tu na dłużej i dokładniej poznać tutejsze zabytki.